Príčiny vlhnutia stien
Fľak od vody na dlážke sa dá zotrieť, ale ako ho zbadáte na stene, je to znak, že určite nie je všetko s kostolným poriadkom. Zistiť príčiny vlhnutia stien zverte do rúk profesionálom, ktorý Vám dôvod nielen zistia, ale aj vyriešia.
Vlhnutie stien v domácnosti vždy znamená problém, ktorý je potrebné riešiť urýchleným spôsobom, aby sa predišlo väčším škodám. Ak problém zanedbáte, môže dôjsť k navýšeniu nákladov na odstránenie ich príčiny, ale aj na opravu majetku poškodeného vlhnutím stien.
Existuje hneď niekoľko druhov vlhkosti, ktoré sa rozlišujú v detailoch a ich správne identifikovanie je potrebné pre stanovenie riešenia, ako tento problém odstrániť. Najdôležitejším faktorom, ktorý má vplyv na odstránenie problému, je určenie, či steny vlhnú zvonku alebo zvnútra budovy. Túto základnú diagnostiku by mal vykonať kvalifikovaný odborník.
Na vlhnutie stien pôsobí hneď niekoľko faktorov. Sú to prívalové dažde, nedostatočné tesnenie v murive, zlá izolácia základov od pôdy, zvýšená vlhkosť v dome, nadmerná spotreba vody, nedostatočné vetranie vnútorných priestorov, nevhodné konštrukčné riešenie odtokového potrubia…
Základné druhy vlhkosti stien
Medzi najznámejšie druhy vlhkosti patria: kondenzácia vody na stenách, stúpanie vlhkosti zo základov a zeme, hygroskopická vlhkosť, dažďová voda a lokálne zamokrenie.
Kondenzácia vody
Kondenzácia vody na stenách sa vyskytuje najčastejšie a jej dôsledkom je vznikanie plesní na stenách budovy. Ide o vyzrážanie vodnej pary, ktorá kondenzuje na chladných povrchoch stien, a tak vznikajú malé kvapôčky vody – rosa.
Príčinou vlhnutia stien kondenzáciou vodnej pary môže byť vysoká vlhkosť vzduchu v budove a nedostatočné vetranie. Pri opakovanom vlhnutí stien, môže dôjsť k vzniku plesní na stenách a následnému ich šíreniu v budove. Po odstránení problému doporučujeme maľovanie stien antibakteriálnymi farbami.
Základným riešením je zníženie vlhkosti vzduchu vo vnútri budovy vetraním. Pri nedostatočnom vetraní a opakovanom vlhnutí stien môže následne dôjsť k množeniu baktérií a plesní, čo má nebezpečné následky na zdravie a plesne a baktérie môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Druhou príčinou vlhnutia stien môže byť teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným priestorom. Vonkajšie obvodové steny majú spravidla nižšiu teplotu, ako vzduch vo vnútri miestnosti. Ak sú tieto dve vrstvy v priamom kontakte bez tepelnej izolácie dochádza ku kondenzácii vodnej pary, ktorá spôsobuje vlhnutie stien a kondenzáciu vodných pár na ich povrchu.
Dažďová voda
Dažďová voda môže do múrov prenikať trhlinami vo fasáde domu, netesnosťami na streche a nevhodným spôsobom použitou exteriérovou omietkou a murivom. Potrebné je ošetriť najmä staršie domy, kde je použitá cementová alebo vápenato-cementová omietka.
Dažďová voda preniká cez murivo aj odrazom od okolia, čo sa prejavuje škvrnami na omietke. Predísť tomu sa dá vhodnou výsadbou okolitých rastlín a dodržiavaním technických noriem stavieb.
Lokálne zamokrenie
Lokálne zamokrenie môže spôsobiť dlhodobú, ale aj krátkodobú vlhkosť, ktorú nemusí byť vždy na prvý pohľad vidieť. Správne použité vode odolné materiály a vetranie vedia s lokálnou vlhkosťou zatočiť v priebehu niekoľkých hodín.
Zaujímavým subjektom sú bytové jadrá a kúpelne v starších bytových domoch, kde často dochádza ku vzniku čiernych usadenín, najmä v okolí sprchového kúta, pri okrajoch vane a umývadiel alebo v škárovaní medzi dlaždicami. Je tro prejav dlhodobej vlhkosti, ktorá môže znamenať značný problém a pri neriešení aj následné zdravotné riziko.
Prenikanie vlhkosti zo zeme
Dôvodom vlhnutia podláh, najmä v starých domoch a pivniciach, je prenikanie vody a vlhkosti zo zeme. Podzemná voda a vlhkosť vedy stúpa z pôdy do múrov. Tento stav vzniká vtedy, keď nie je dobre zvládnutá hydroizolácia už pri výstavbe a murivo sa vsadí rovno do pôdy. Odstránenie problému je často krát finančne náročné a prevedenie zdĺhavé. Dôležité je, aby problém odstránila odborne spôsobilá osoba. Tento problém sa často rieši aj podrezaním muriva profesionálnou technikou.
Hygroskopická vlhkosť
Každý múr a omietka v sebe obsahujú dva druhy soli – vlastnú hygroskopickú soľ a cudziu soľ, napríklad zo zeme. Tieto soli, vplyvom vzostupu vlhkosti, sa postupne vyparujú a ukladajú na vonkajšej vrstve muriva, na omietke alebo ochrannom nátere. Pri zvýšení vlhkosti v ovzduší sa preto môže zdať, že omietka je vlhká, aj keď murivo pod ňou je suché. Takáto vlhkosť sa nazýva hygroskopická.
Dôsledky vlhnutia stien
Tak ako vlhnutie stien má rôzne príčiny, tak aj dôsledky môžu byť rôzneho druhu. Najčastejším dôsledkom je prítomnosť plesní, ktoré sa dajú identifikovať vizuálnych spôsobom a pri dlhotrvajúcom stave môžu vyvolať rôzne zdravotné problémy s dýchacími cestami, spôsobovať môžu kožné ochorenia, astmu, rôzne alergie, tráviace poruchy.
Dôsledkom vlhnutia stien môže byť aj ujma na majetku, ako je rozpad omietky a muriva, ohýbanie drevených častí stavby. Tieto problémy sú riešiteľné, ale ak vlhkosť zasahuje do samotného muriva alebo základov stavby, škody sa môžu vyšplhať na vysoké sumy a následky sa odstraňujú náročnejšie, čo má potom vplyv aj na finančnú stránku riešenia problému s vlhnutím stien.