Príčiny upchávania kanalizácie
Kanalizačný systém možno na prvý pohľad sa nezdá zložitý, ale opak je pravda. Hlavne ak sa vyskytnú problémy. Hľadať príčiny prečo sa kanalizácia upcháva je v amatérskych podmienkach nemožné.
Kanalizačná sieť potrubí sa delí zväčša na verejnú kanalizačnú sieť a súkromné kanalizačné siete. Verejné kanalizácie sú povinní prevádzkovatelia pravidelne čistiť, aby sa predišlo vzniku hromadných škôd na majetku obyvateľov. Súkromné kanalizácie a potrubia sú však v rukách ich majiteľov, ktorí majú na starosť aj ich prevádzku a čistenie.
Príčiny upchávania kanalizácie
Najčastejším dôvodom upchatia verejných kanalizačných sietí sú nánosy nečistôt z povrchu ciest a komunikácií, ale aj priľahlé rastliny, ktoré svojim koreňovým systémom zasahujú do blízkosti a ochranného pásma kanalizácie. Pri silných búrkach, alebo pri nevhodnom zasadení rastlín, môže dôjsť k mimoriadnemu upchatiu verejnej kanalizácie, ktoré má za následok vysoké škody. Podobne je na tom aj súkromné kanalizačné potrubie.
Ochranné pásma kanalizácie slúžia na to, aby sa predišlo havarijným stavom už pri navrhovaní a trasovaní kanalizačného potrubia. Rieši sa najmä rozloženie rastlín a stromov, betónových plotov v okolí kanalizácie, prípadne prípojok vodovodného potrubia a elektriny.
Často krát býva problém aj stavebný materiál kanalizácie, ktorá môže byť z pórovitých alebo nevhodných materiálov. Taktiež treba dbať na to, aké rastliny sa nachádzajú v okolí kanalizácie, pretože najmä v letných mesiacoch, kedy rastliny a stromy vyhľadávajú vlahu, môže dôjsť k havarijným stavom v dôsledku popraskania a prerastaniu rastlín do kanalizačného potrubia a následným škodám.
Nevyhadzujte do kanalizácie odpad
Dôležitým faktorom pri zohľadnení upchatia kanalizácie je samotný obsah odpadových vôd. Do kanalizácie sa nesmú vypúšťať látky znehodnocujúce materiál kanalizačných potrubí, ako napríklad tvrdnúce lepidlá, stavebný materiál, peny, sadra…
Do kanalizácie by sa nemali vhadzovať drôty, plechy, gumy, plastové fľaše, rôzne chemikálie, riedidlá, pokosená tráva alebo lístie a sypké látky, pretože to sú materiály, ktoré zabraňujú prietoku vody a môžu poškodiť čistiace systémy odpadových vôd.
Najčastejším zdrojom upchatia kanalizačných potrubí je nezodpovedný prístup k zbavovaniu sa odpadu v domácnosti. Odpad z domácnosti môže kanalizáciu zaniesť usadeninami, alebo ju úplne zablokujú. Na obvode potrubia sa často usadzujú látky obsahujúce tuk, ako mydlo, olej, farby. Tuk má tendenciu pri nižších teplotách tuhnúť a vytvárať hrudky, ktoré s kombináciou ďalšieho pevného odpadu, môžu kanalizáciu znefunkčniť a upchať.
Vypúšťaniu čistiacich prostriedkov z práčky, šampónov, mydiel a saponátov sa nedá v dnešnej dobe veľmi zabrániť, preto existujú účinné čistiace systémy na konci procesu odvádzania odpadových vôd kanalizačnými potrubiami.
Odpad, ktorý priamo upcháva kanalizačné potrubie v domácnostiach, možno zaradiť plienky, nerozpustné papierové utierky, rôzne hygienické potreby a zvyšky jedla (mastnota napr. z husaciny), ktoré do kanalizácie vôbec nepatria – tieto príčiny dokážu veľmi vážne upchať potrubie a prebitie týchto usadenín je náročné. Veľmi nebezpečné sú chemikálie a priemyselné hnojivá, ktoré sa pri poškodenom potrubí môžu dostať do podzemných vôd.
Kanalizácia v pôde pracuje
Kanalizačné potrubia uložené do pôdy sa v zemi často pohybujú vplyvom geologických pohybov a tlaky v okolí kanalizácie. Jednak je to spôsobené podložím kanalizácie, ale aj okolitým prostredím a situovaním v prípade umiestnenia v blízkosti komunikácií.
Zosuv pôdy v okolí sietí môže mať za následok poškodenie kanalizácie a prienik splaškovej vody do okolitého prostredia. Nemusí to byť vždy posunom pôdy, ale aj vplyvom dlhodobého zamokrenia, alebo nevhodný výber frakcie pôdy, teda jej zrnitosti a druhu – piesočnatá, hlinitá alebo ílovitá.
Krtkovanie ako prevencia upchávania kanalizácie
Spätný nárast hladiny odpadových vôd spôsobený upchatím kanalizačného potrubia môže spôsobiť veľmi vážne škody na majetku, či už vo vašej domácnosti alebo vo verejných priestoroch. Prevenciou pred havarijnými stavmi kanalizačného potrubia je jeho pravidelné čistenie.
Vzdutá hladina kanalizačných splaškových vôd môže v upchatom potrubí spôsobiť nemalé problémy, ohroziť majetok a svojim obsahom nebezpečných, chemických hnilobných látok aj zdravie obyvateľov zasiahnutej domácnosti. Aby nedochádzalo k upchávaniu kanalizačných potrubí, je potrebné ich pravidelne čistiť – krtkovať.
Pri krtkovaní kanalizačných potrubí dochádza k odstráneniu usadenín, prerastajúcich koreňov a k celkovému prečisteniu kanalizácie, čo má priaznivý vplyv na jej ďalšiu prevádzku a životnosť.
Ak sa Vám kanalizácia upchá - máme riešenie
V oblasti čistenia a krtkovania kanalizácia sme sa za ostatné roky vypracovali medzi absolútnu špičku nielen v Bratislave ale aj v cele SR. Ak máte problém s upchatou kanalizáciou, neváhajte sa na nás obrátiť – naša profesionálna technika v kooperácii s vyškolenými pracovníkmi Vám 100% pomôže tak, že nás nebude potrebovať minimálne jednu dekádu, pokiaľ sa Vám kanalizácia neupchá prirodzeným spôsobom.